Renk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Soyer döneminde 1 milyar TL’nin üzerinde kamulaştırma yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in misyona geldiği 2019 yılından bugüne kadar afetlere ve ekonomik krize karşın yatırımlar sürat kesmedi. Yeni proje ve yatırımlar içinse büyük ölçüde kamulaştırma yapıldı.

Soyer döneminde 1 milyar TL’nin üzerinde kamulaştırma yapıldı
28 Ağustos 2023 - 3:48

  • İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in vazifeye geldiği 2019 yılından bugüne kadar afetlere ve ekonomik krize karşın yatırımlar sürat kesmedi. Yeni proje ve yatırımlar içinse büyük ölçüde kamulaştırma yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 Nisan 2019’dan 2023 yılının Temmuz ayına kadar yaklaşık 1 milyar 200 milyon liralık kamulaştırma yaptı. Ekseriyetle ıslah uygulamaları ile belediyeye geçmiş küçük parsellerdeki 1 milyar 64 milyon 416 bin liralık taşınmaz satışıyla da ek kaynak yaratıldı.
  • Başkan Tunç Soyer, “Mezarlık alanı açılmasından, altyapıya kadar birçok yatırımı hayata geçirmek için kamulaştırma yapmak zorunda kaldık. Hazinenin bedelsiz arazi tahsis etmesi gereken yatırımların önünü kamulaştırma ile açtık. Sattığımızdan fazlasını aldık, krize karşın kamu malını eksiltmedik, artırdık” dedi.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in 2019’da vazifeye gelmesinin akabinde pandemi, tsunami, sarsıntılar üzere felaketlere ve ekonomik krize karşın yatırımlar ve hizmetler aksatılmadan sürdürüldü. Mali tasarrufların yanı sıra bütçeye ek katkı sağlayacak tahliller üreten Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırmalara da sürat kazandırdı. Lider Tunç Soyer’in devrinde kamulaştırmaya harcanan meblağ, taşınmazların satışından elde edilen geliri aştı. Kamusal kullanıma uygun olmayan, ekseriyetle ıslah uygulamaları ile belediyeye geçmiş küçük parsellerdeki taşınmaz satışıyla da hem sağlıklı etraf ve tertipli kentleşmeyi sağlamak, işgalleri sonlandırmak ve alanları iktisada kazandırmak hem de bütçeye ek gelir sağlamak hedeflendi.

 

“Her türlü olumsuz şarta karşın tahlil üretiyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir’in kalkınması ve gelişmesi için yatırımlara orta vermeden devam ettiklerini belirterek “Projelerimizi hayata geçirirken yurttaşlarımızın ve kentin gereksinimleri doğrultusunda planlama yapıyor, gerektiğinde kamulaştırma yaparak yolumuza devam ediyoruz. Ekonomik krize karşın yatırım ve projelerimizi aksatmadan sürdürmek için ek kaynak yaratıyor ve her türlü olumsuz şarta karşın tahlil üretiyoruz” dedi.

Başkan Tunç Soyer, “Mezarlık alanı açılmasından, altyapıya kadar birçok yatırımı hayata geçirmek için kamulaştırma yapmak zorunda kaldık. Hazinenin bedelsiz arazi tahsis etmesi gereken yatırımların önünü kamulaştırma ile açtık. Sattığımızdan fazlasını aldık, krize karşın kamu malını eksiltmedik, artırdık” dedi.

Gelir getiren tesisler ve imar rantı sağlayacak yerlerin satışı üzere uygulamalara ise asla başvurmadıklarını vurgulayan Lider Soyer,  “İzmirlinin malını kimseye peşkeş çekmedik. Tersine Fırat Fidanlığı üzere değer biçilemez bir araziyi Yaşayan Park’a dönüştürüp halkımızın kullanımına açtık. Yıldız Sineması, Bıçakçı Han üzere kentin göbeğindeki simge binaları kamulaştırıp kentin kültür ömrüne kazandırdık. İzmirlinin parasını İzmirlinin hayat standardını yükseltmek için harcadık” diye konuştu.

 

Satılandan fazlası kamuya kazandırıldı

1 Nisan 2019’dan 2023 yılının Temmuz ayına kadar 1 milyar 185 milyon 689 bin liranın üzerinde kamulaştırma, 1 milyar 64 milyon 416 bin liralık da taşınmaz satışı yapıldı. Yeni yollar, meydanlar ve kavşaklar açmak, yeşil alanları artırmak, spor salonları, alt-üst geçitler, itfaiye tesisleri inşa etmek, otopark ve mezarlık alanları ile kentsel dönüşüm-gelişim alanları oluşturmak, arkeolojik hafriyatlar için uygun alan hazırlamak, kente sağlıklı içme suyu sağlamak, kanal, yağmur suyu, içme suyu ve arıtma tesisi yatırımı yapabilmek hedefiyle gereksinim duyulan her yerde kamulaştırma yapan Büyükşehir Belediyesi, yeni devirde sattığı taşınmazlardan daha fazlasını kamuya kazandırdı.

 

Kamusal kullanıma bahis alanlar dışında kalanlar

Genellikle ıslah imar planı uygulamaları kapsamında oluşmuş parsellerdeki taşınmazlar satışa çıkarıldı. Meskun alanlarda ve birbirinden farklı pozisyonlarda bulunan, bitişiğinde ve etrafında ıslah imar planı ile yapılaşmaları tamamlanan, bir kısmı süreç içinde işgale açık hale gelen, bir kısmı tekrar ıslah imar planı uygulamaları ile vatandaşa ilişkin olan taban üstü taşınmazlar bulunan ve imar planlarında kamusal kullanıma husus alanlar dışında kalan taşınmazlarda süreç yapıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

asibet giriş roofbet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - RENK HABER