Renk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Reeskont faizlerinde değişiklik

Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bildirisiyle reeskont süreçlerinde iskonto faiz oranı yıllık yüzde 25,75’e çıkarıldı.

Reeskont faizlerinde değişiklik
01 Eylül 2023 - 0:36

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası reeskont süreçlerinde uygulanacak iskonto faiz oranları ve avans süreçlerinde uygulanacak faiz oranlarıyla ilgili değişikliğe gitti.

Resmi Gazete’de yayımlanan bildiriye nazaran, vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont süreçlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 25,75 oldu. Avans süreçlerinde uygulanacak faiz oranı ise yıllık yüzde 26,75 olarak tespit edildi.

Reeskont; iskonto edilmiş, öbür bir deyişle bir bedel karşılığı el değiştirmiş (iskonto) olan değerlerin, bir bedel karşılığında tekrar el değiştirmesini (reiskonto) tabir ediyor.

Merkez Bankası, bankacılık bölümünün süreksiz likidite gereksinimlerinin karşılanması için, bankalar tarafından verilecek ticari senet ve vesikaları reeskonta kabul edebiliyor. Türkiye’de reeskont sürecindeki tüm şart ve kurallar, Merkez Bankası tarafından belirlenir.

Bu süreçler için Merkez Bankası tarafından uygulanan faize “reeskont faiz oranı” ismi veriliyor. Merkez Bankası reeskonta kabul edebileceği senetler karşılığında avans da verebiliyor.

Avans için teminat olarak alınan bu senetler; ticari senet ve dokümanlar, devlet tahvilleri ve Borsada kayıtlı tahviller.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    asibet giriş roofbet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - RENK HABER