Renk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

“Otomotiv, artık yatırım aracı olmaktan çıktı”

Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, yatırım maksatlı otomotiv alımlarının sona erdiğine dikkati çekti. Kılıçer bölümün bundan sonra nereye gideceği konusunda döviz kurları ve kredi üzere birkaç mevzunun kıymetli olacağını söyledi.

“Otomotiv, artık yatırım aracı olmaktan çıktı”
24 Eylül 2023 - 11:36

Kılıçer, İzmir’de gerçekleştirilen Honda’nın yeni hibrit modeli ZR-V e:HEV’nin basın tanıtım toplantısında, AA’ya otomotiv pazarındaki son duruma ait değerlendirmelerde bulundu.

Otomotiv pazarının bu yıl 1 milyon düzeylerini zorlayacağını belirten Kılıçer, bunun biraz altında kalınabileceğini söyledi.

Kılıçer, “Ama sonraki devirlerde 3-4 mevzunun ne olacağına çok bağlı nereye gideceğimiz. Bir, döviz kurları nereye gidecek? İki, kredi bulunabilirlik oranı nereye gidecek? Üçüncüsü de yeni bir arz şoku yaşayacak mıyız? Yeni varyantlar olacak mı? Doğal ki fiyatların nereye gideceği ve kredi kısmı çok çok kıymetli.” sözlerini kullandı.

Yatırım emelli otomotiv alımlarının sona erdiğine dikkati çeken Kılıçer, “Otomotiv, katiyetle ve katiyetle son 2-3 aydan beri artık yatırım aracı olmaktan çıktı. Büsbütün muhtaçlığa binaen satılıyor. Bununla birlikte şunu da söylemek lazım. Evvelki devirde otomotiv değiştirme sıklığı ki bu Türkiye’de markadan markaya nazaran değişebilir, ortalama olarak 3,5-4 yıl ortasındadır. Bu noktada artık yavaş yavaş müddet uzamaya başladı. Yani 5 yıla, 5,5 yıla çıkmaya başladı.” dedi.

Bazı modellerde sipariş iptallerinin de yaşandığını bildiren Kılıçer, mevcut durumda uzun mühlet bekleyen ya da yatırım aracı olarak almak isteyen lakin şu anki şartlarda satın alımdan vazgeçenlerin olduğunu, ayrıyeten çeşitli kampanyaların da bulunduğunu kaydetti.

“Merkez Bankası’nın adımlarını çok olumlu görüyorum”

Kılıçer, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın attığı adımları da kıymetlendirerek, atılan adımlarla gelecek periyodun biraz daha öngörülebilir olması noktasında çok önemli uğraş verildiğini belirtti.

Bunun da yavaş yavaş olmaya başladığını lisana getiren Kılıçer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yani bugün baktığınızda Döviz kurları artık stabil bir yere oturmuş durumda. En azından bir sonraki adımın ne olacağını ve onun tesirlerini üç aşağı, beş üst varsayım edebilir hale geldik. Bu, konut piyasasında olsun, otomotiv kesiminde de olsun biraz daha öngörülebilirlik kısmını olumlu manada etkiliyor. Bu manada da ben çok olumlu görüyorum bu adımları. Sonraki periyotta de pazar 1 milyonların biraz altında kalacak fakat daha evvelki periyotlarla kıyasladığımızda aslında o pandemi devrinde yaşamış olduğumuz olması gereken kısmın altında kaldığımız ölçüsü da sübvanse etmiş olacak.”

Kampanyaların gelecek devirde de devam etmesini beklediklerini belirten Kılıçer, “Bundan sonraki periyot içerisinde de bu kampanyaların en azından yıl sonuna kadar, hatta döviz kurlarının ve enflasyonun da üç aşağı beş üst bu düzeylerde olduğunu düşünürsek bu kampanyalı devrin, yani tırnak içerisinde ‘normalleşmenin’ 2024 ve hatta 2025’te de devam edeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Bülent Kılıçer, sıfır araçlardaki indirim ve kampanya periyodunun ikinci el piyasasını da etkileyeceğine ve fiyatların düşmesine neden olacağına işaret etti.

İkinci el araçların sıfır fiyatının üzerinde satılma devrinin de artık bittiğini kaydeden Kılıçer, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Şu anki kampanyalarla ve talebin biraz gerilemesiyle bir arada ikinci el fiyatlarının da önemli biçimde aşağı düştüğünü gördük. Bundan sonraki süreç içerisinde de bu manada ben bu durumun biraz daha devam edeceğini düşünüyorum. Bilhassa yıl sonuna gerçek ve 2024’ün başı da dahil olmak üzere bu kampanyaların devam edeceğini, hatta derinleşeceğini bekliyorsak şayet buradaki gerilemenin de bundan sonraki süreçte olabileceğini düşünüyorum.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    asibet giriş roofbet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - RENK HABER