Renk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Misi’de yerel lezzetler yarıştı

Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 15’incisini gerçekleştirdiği Misi Mahallî Lezzetler Şenliği’nde Türkiye’nin dört bir yöresine ilişkin yemekler yarıştı.

Misi’de yerel lezzetler yarıştı
22 Ağustos 2023 - 2:30


Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 15’incisini gerçekleştirdiği Misi Mahallî Lezzetler Şenliği’nde Türkiye’nin dört bir yöresine ilişkin yemekler yarıştı. Ünlü şef Yağız İzgül’ün de yemek yaparak püf noktalarını paylaştığı atölyenin de yer aldığı şenliğe katılanlar, müzikli, yemekli bol eğlenceli bir pazar günü geçirdi.

Nilüfer Belediyesi’nin kırsal mahallelerin ve lokal eserlerinin tanıtımı hedefiyle düzenlediği etkinliklerden biri olan Misi Mahallî Lezzetler Şenliği bu yıl da ağır iştirakle gerçekleşti. 15’incisi gerçekleştirilen Misi Mahallî Lezzetler Şenliği’ne Bursalılar büyük ilgi gösterdi. Şenlik, Nilüfer Belediyesi Roman Orkestrası ve Halk Dansları Topluluğu eşliğinde Nilüfer Belediye Lider Vekili Murat Yıldırım, Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Dr. Sibel Özer, Gümüştepe Mahallesi Muhtarı Haluk Balta ile iştirakçilerin yer aldığı kortej yürüyüşüyle başladı. Şenliğin açılışında konuşan Nilüfer Belediye Lider Vekili Murat Yıldırım, mahallî lezzetlerin değerine değinerek “Bizler, mahallî kültürümüzün oluşturduğu mutfağımıza, gıdamıza, eserlerimize sahip çıkmak zorundayız. Mahallî lezzetlerimiz de bizim kültürel mirasımızdır ve bu mirası geleceğe taşımak sorumluluğundayız” dedi.

Konuşmaların akabinde sokak oyunları, bambu supla yapma, bileklik yapma, tahta baskı ve bunu ben de yaparım başlıklı  atölyeler, çocukların iştirakiyle gerçekleşti. Nilüfer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu da, dans gösterisiyle alanı dolduranları coşturdu. Çocuklar, İpekevi, Sanat Kahvesi, Edebiyat Müzesi’nde gerçekleştirilen atölyelerde keyifli vakit geçirirken, ebeveynleri de Misi Mahallî Lezzetler Şenliği Bayan Dernekleri Yemek Yarışı heyecanına ortak oldu.
Şenlik iştirakçilerinin merakla beklediği yemek yarışına Esentepe, Misi, Karaman, Işıktepe, Eserli, Barış ve Demirci mahalleleri bayan dernekleri katıldı. Heyet üyeliğini Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Dr. Sibel Özer, şef Yağız İzgül, Bursa Aşçılar Derneği Lider Yardımcısı Sezer Özdemir, Cumhuriyet Gazetesi Gastronomi Müellifi Burçak Şener, Gastroder Lideri ve gastronomi muharriri Ramazan Başan, blogger Tuğçe Aksulu’nun yaptığı müsabakada bayan dernekleri, Türkiye’nin dört bir yöresine ilişkin birbirinden özel lezzetlerle dereceye girebilmek için yarıştı. Yarışa katılanlar, yaptıkları yemeklerin tanımlarını de iştirakçilerle paylaştı.

Yarışmanın akabinde ünlü şef Yağız İzgül, “Kolay Mutfak” atölyesinde şenlik iştirakçilerine imam bayıldı yemeği ve yalancı tramisu tatlısı yaptı. Anfi tiyatro alanına kurulan tezgahın başına geçen şef İzgül, izleyenleri de yemek üretim sürecine dahil etti. En lezzetli imam bayıldı yemeği için püf noktaları da paylaşan şef Yağız İzgül’ün, pratik tramisu tanımı de izleyenlerin beğenisini aldı.

15. Misi Lokal Lezzetler Şenliği yemek müsabakasında, heyetin değerlendirmesi sonucu kazananlar aşikâr oldu. Kahramanmaraş yöresine ilişkin pirzolalı biberli yan yana isimli yemeğiyle müsabakaya katılan Eserli Mahallesi Bayan Derneği, müsabakada birinciliğe paha görüldü. Gaziantep yöresine ilişkin yuvalama yemeğiyle Işıktepe Bayan Derneği ikinci olurken, mamalika yemeğiyle Misi Bayan Derneği de üçüncü sırada yer aldı. Yemek yarışında dereceye girenlere mükafatlarını, Nilüfer Belediye Lider Yardımcıları Dr. Sibel Özer ile Remzi Çınar, Gümüştepe Mahalle Muhtarı Haluk Balta, şef Yağız İzgül, Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Serkan Çalışkan ile heyet üyeleri verdi.
15. Misi Mahallî Lezzetler Şenliği’nin finalinde, Ceren Toksöz sahne aldı. Yerli ve yabancı müzikleri Misi meydanını dolduran şenlik iştirakçileri için seslendiren Ceren Toksöz, performansıyla alkış aldı. Gecenin sonunda Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Dr. Sibel Özer, Ceren Toksöz ve grubunu kutladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

asibet giriş roofbet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - RENK HABER