Renk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasaların odağında ABD verileri var

Çin’de açıklanan imalat PMI bilgileri toparlanma umutlarını artırdı. Global piyasalarda dikkatler ABD bilgilerine çevrildi.

Küresel piyasaların odağında ABD verileri var
31 Ağustos 2023 - 9:00

Küresel piyasalar ABD’de açıklanacak bilgileri beklerken, Asya endekslerinin Çin’de açıklanan datalara yansısı karışık oldu.

Tahvil piyasalarında ise Fed’in sıkılaştırma döngüsünü yakın vakitte sonlandırabileceği fiyatlaması tesirli oluyor. Çarşamba günü yüzde 0,5’e varan yükselişlerle günü tamamlayan Wall Street endeksleri vadeli süreçlerde tekrar artıda. Asya’da Japon Nikkei 225 yüzde 1 yükselişle müspet ayrışırken, Hong Kong ve Çin Borsaları ekside. ABD 10 yıllık tahvil getirisi aralıksız düşüşü 5. güne taşıdı ve yüzde 4,11 düzeyinde. Bloomberg Dolar Endeksi 4 gündür düşüyor ve 1.235’ten süreç görüyor.

Çin’den güçlü veriler

Çin’de imalat aktivitesine ait açıklanan bilgiler Ağustos ayında aralık beşinci aylık daralmaya işaret etse de yeni siparişler ve üretimde toparlanma gözlendi.

Veriler, Çin iktisadında üretime dair göstergelerde en kötüsünün geride kalmış olabileceği umutlarını beraberinde getirdi.

Çin’in resmi PMI imalat endeksi Ağustos ayında 49,7 düzeyine inse de data, 49,2 düzeyindeki Bloomberg anket beklentisini aştı.

TD Securities Makro Stratejisti Alex Loo, “Belki de yetkililerin son siyaset dayanak tedbirleri sonrasında üreticilerin inancının tabandan dönüşünü görüyoruz” yorumunu yaptı.

Ülkede imalat aktivitesinde toparlanma gözlense de iktisadın bu yıl güçlü bir destekçisi olan hizmetlerde zayıflama görüldü. Çin imalat dışı PMI altındaki hizmet aktivite endeksi 50,5 ile kritik 50 düzeyinin üzerinde kalsa da, aralık ayından bu yana en düşük düzeyde gerçekleşti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    asibet giriş roofbet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - RENK HABER