Renk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Kamu kurumlarındaki yöneticilerin maaşlarına düzenleme

Kimi kamu kurum ve kuruluşlarında vazifeli idare, kontrol ve tasfiye konseyi üyelerinin fiyatları ile kontratlı ve kapsam dışı çalışana uygulanacak taban ve tavan fiyatlar Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile değişti.

Kamu kurumlarındaki yöneticilerin maaşlarına düzenleme
03 Eylül 2023 - 11:06

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarında yöneticiler ile çalışanlara uygulanacak taban ve tavan fiyatlar değişti.

Resmi Gazete’deki karar, 399 sayılı Kanun Kararındaki Kararnamenin 34’üncü, 527 sayılı Kanun Kararında Kararnamenin 31’inci ve 6107 sayılı Kanunun ilgili unsurlarınca yayımlandı.

Karar, 399 Sayılı Kanun Kararında Kararnamenin süreksiz 9’uncu ve Ek 1. unsurlarına tabi kuruluşlardaki kapsam dışı çalışanı, 399 Sayılı Kanun Kararında Kararname kapsamında kalan kuruluşlar ve bağlı iştiraklerinde çalışan kapsam dışı işçisi kapsıyor.

Ayrıca Vilayetler Bankası AŞ idare ve kontrol şurası üyeleri ile burada vazifeli kontratlı işçisi, PTT AŞ idare ve kontrol konseyi üyelerini, KİT ve bağlı iştirakleri ve iştiraklerinin idare heyeti lider ve üyeleri ile tasfiye konseyi üyelerini, özelleştirme kapsam ve programında bulunup kamu hissesi yüzde 50’nin üzerinde olan kuruluşlar dahil kamuya ilişkin başka iktisadi kuruluşların idare konseyi lider ve üyeleriyle kontrol ve tasfiye konseyi üyeleri de karar dahil.

19 bin 756 TL’den düşük olamayacak

Karara nazaran, kapsam dışı işçi ile Vilayetler Bankası AŞ kontratlı işçisine, aylık fiyat, her türlü toplumsal yardım, artırım, tazminat, ödenek, vekalet fiyatı, avukatlık vekalet fiyatı, temettü, prim, ikramiyelerden bir aya isabet eden ölçü ile başka isimler altında yapılan ödemelerin brüt aylık ortalaması hiçbir halde 2023 yılı ikinci altı ayından itibaren 19 bin 756 liradan düşük olamayacak.

BOTAŞ ve TPAO’da genel müdürler için 79 bin 584 liradan, öbür işçi için 68 bin 478 liradan yüksek, Vilayetler Bankası AŞ’de genel müdürler için 71 bin 741 liradan, genel müdür yardımcıları için 66 bin 839 liradan, başka işçi için 57 bin 85 liradan yüksek, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, TEMSAN ve Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’de genel müdürler için 70 bin 699 liradan, öbür işçi için 57 bin 925 liradan yüksek ve başka kuruluşlarda ise genel müdürler için 58 bin 170 liradan başka işçi için 45 bin 119 liradan yüksek olmayacak.

PTT ve Vilayetler Bankası yöneticilerinin maaşları

Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ ile Vilayetler Bankası AŞ idare şurası üyelerine net 15 bin 661 lirayı, idare şurası liderine bu fiyatın iki katını, kontrol heyeti üyelerine ise idare şurası üyeleri için belirlenen fiyatın dörtte üçünü aşmayacak biçimde Genel Heyet tarafından belirlenen ölçüde aylık fiyat verilecek.

Bu kuruluşların idare heyeti lider ve üyeleriyle kontrol heyeti üyelerine 15 Ocak ve 15 Temmuz tarihlerinde birer aylık fiyat meblağını aşmayacak biçimde Genel Konsey tarafından ek ödeme yapılabilecek.

Özelleştirme kapsam ve programında bulunup kamu hissesi yüzde 50’nin üzerinde olan kuruluşlar dahil KİT ve bağlı iştiraklerinin idare konseyi üyelerine 15 bin 661 lira, idare şurası liderine bu fiyatın iki katı, tasfiye şura denetçilerine idare şurası üyeleri için belirlenen fiyatın dörtte üçü verilecek.

Birden fazla vazifesi olanlara tek maaş ödenecek

Bu karar kapsamında bulunan kurum ve kuruluşlarda çalışan çalışandan, birden fazla kuruluşta misyon alanlara bir misyon için fiyat ödenecek.

Ayrıca, idare, kontrol ve tasfiye konseyi üyelikleriyle kontratlı ve kapsam dışı işçi için belirlenen fiyat ve fiyat tavanlarında, 2024 yılından itibaren 4688 sayılı Kamu Vazifelileri Sendikaları ve Toplu Kontrat Kanunu kapsamında yapılan toplu kontrat görüşmeleri sonucunda kamu vazifelilerinin geneline yönelik mali haklarda öngörülen artış oranı kadar artış yapılarak karar kapsamındaki fiyat ve fiyat taban ile tavanları her yıl için belirlenecek.

Kararla, birtakım kurum ve kuruluşlarında misyonlu idare, kontrol ve tasfiye şurası üyelerinin fiyatları ile kontratlı ve kapsam dışı işçiye uygulanacak taban ve tavan fiyatların tespitine ait 10 Nisan 2020 tarihli 2393 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı yürürlükten kaldırıldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    asibet giriş roofbet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - RENK HABER