Renk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

HSBC, TCMB faiz tahminini güncelledi

HSBC, Türkiye’de siyaset faizi için yıl sonu varsayımını yüzde 30’dan yüzde 32,5 düzeyine yükseltti. Banka 2023 büyüme beklentisini ise yüzde 4,4 düzeyinde tuttu.

HSBC, TCMB faiz tahminini güncelledi
19 Eylül 2023 - 10:42

Ekonomi idaresinden gelen son bildiriler yabancı yatırımcıların para siyaseti patikasına ait beklentilerinde revizyonlara yol açmaya devam ediyor.

Son olarak HSBC’de yıl sonu siyaset faizi beklentisinde ölçülü bir revizyon yaptı. HSBC CEEMEA Ekonomisti Melis Metiner’in hazırladığı raporda bankanın beklentisi yüzde 30’dan yüzde 32,5 düzeyine çıkarıldı.

Raporda Türkiye’nin yakın vadeli görünümünün son dört ayda değerli ölçüde güzelleştiği, Merkez Bankası’ndaki yeni grubun para ve makro ihtiyati siyasetleri sıkılaştırdığı ve daha evvel uygulamaya konulan kimi düzenleyici önlemleri gevşetmeye başladığı vurgulandı.

Temmuz ayında hükümetin büyük kısmı zelzelenin tekrar inşasına yönelik olmak üzere artan harcamaları finanse etmek için katma kıymet, özel tüketim, gelir ve kurumlar vergisi oranlarında artış kararı aldığına dikkat çeken banka sonuç olarak bütçenin Temmuz ve Ağustos aylarında fazla verdiğini ve 12 aylık kümülatif açığın GSYH’nin yüzde 3’ünün altına indiğini hatırlattı.

Bankanın raporunda yeni iktisat idaresinin de her fırsatta siyaset imalinin ileriye dönük olarak daha rasyonel, şeffaf ve kurallara dayalı hale geleceğini vurguladığının altı çizildi.

Bu olumlu gelişmelere karşın bankaya nazaran Türkiye’de riskler devam ediyor.

Banka raporunda Türkiye’deki dengesizliklerin (enflasyon, Döviz kaldıracı, döviz arzı, merkez bankası rezervleri) büyük olduğunu ve bunları çözmenin şiddetli bir ahenk süreci gerektireceğini tabir etti.

Banka yetkililerden gelen işaretlerin en azından önümüzdeki 12 ay boyunca çok daha kademeli ve hasebiyle hudutlu bir ekonomik tekrar dengelenmeyi tercih ettiklerini gösterdiğini söyledi.

Büyüme beklentisi korundu, faiz beklentisi değişti

Bu değerlendirmelerin akabinde banka 2023 büyümesini yüzde 4,4 olarak varsayım etmeye devam ettiğini açıkladı. 2024 GSYH büyüme iddiası ise yüzde 4,1’den yüzde 3,0’a düşürdü.

Banka para siyasetinin evvelkine kıyasla biraz daha sıkılaştırılmasını ve siyaset faizinin bu yılın sonunda yüzde 32,5 olmasını bekliyor. Burada evvelki beklenti yüzde 30 düzeyindeydi.

Banka 2023 için daha hudutlu bir bütçe açığı bekliyor. Fakat Mart ayında yapılacak lokal seçimlerle birlikte resmi harcama kestirimlerinin 2024 yılında aşılabileceğini düşünüyor.

2023 ve 2024 yıllarında daha büyük cari süreçler açığı bekleyen banka, Türkiye’nin bir ödemeler istikrarı krizinden kaçınması mümkünlüğünü değerli ölçüde arttığı görüşünde.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    asibet giriş roofbet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - RENK HABER