Renk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Eurobond ihracında lider yine VakıfBank

VakıfBank, 2020 ve 2021 yıllarında bölümde öncü olarak gerçekleştirdiği sürdürülebilir eurobond süreçlerinin akabinde yeni ihracı da muvaffakiyetle tamamlayarak bu süreci üçüncü defa gerçekleştiren birinci Türk bankası oldu.

Eurobond ihracında lider yine VakıfBank
07 Eylül 2023 - 2:24


VakıfBank, 2020 ve 2021 yıllarında bölümde öncü olarak gerçekleştirdiği sürdürülebilir eurobond süreçlerinin akabinde yeni ihracı da muvaffakiyetle tamamlayarak bu süreci üçüncü kere gerçekleştiren birinci Türk bankası oldu. Dünyanın her bölgesinden ilgi gören sürece, ihraç büyüklüğünün 3,5 katı kadar talep geldi.

Sürdürülebilir finansman alanında bankacılık dalı için kıymet arz eden süreçlere imza attıklarını vurgulayan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, bahse ait değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“Sürdürülebilirlik ve bilhassa sürdürülebilir finansman hem bankamız hem de kesimimiz açısından çok değerli. Kısa müddet evvel Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile ‘Yeşil Konut Projesi’ kapsamında ikinci 100 milyon Euro kredi kullandırımı için kontrat imzaladık. Ardından 750 milyon dolar meblağında sürdürülebilir eurobond süreci gerçekleştirdik. 5 yıl vadeli bu yeni sürece, dünyanın her bölgesinden 180’e yakın kurumsal yatırımcıdan ihraç büyüklüğünün 3,5 katı kadar talep geldi. Gelen güçlü talep sayesinde sürecin kupon oranı, başlangıç düzeyinin 62,5 baz puan altında yüzde 9,0 oranında gerçekleşirken; sonuncu getiri oranı ise yüzde 9,125 oldu. Böylece ihraç ettiğimiz sürdürülebilir eurobond ihraç büyüklüğünün toplam meblağı 2 milyar dolar düzeyine yükseldi ve bu alanda da Türk bankaları ortasındaki önder konumumuzu güçlendirdik. Ayrıyeten hatırlanacağı üzere Türk bankaları ortasında en son 5 yıl vadeli eurobond sürecini 2021 yılında yeniden biz yapmıştık. 2 yıl ortadan sonra bu vadede piyasayı açan birinci Türk Bankası tekrar biz olduk” dedi.

 

 “Yıl içindeki uzun vadeli üçüncü büyük fonlama işlemi” 

VakıfBank olarak bu yılın başında 2 milyar doları fiyatında Türkiye bankacılık bölümünün tek seferdeki en büyük menkul kıymetleştirme sürecini ve kısa vakit evvel 500 milyon dolar fiyatında teminatlı fonlama süreci gerçekleştirdikleri hatırlatan VakıfBank Genel Müdürü Üstünsalih, “Söz konusu sürdürülebilir eurobond ihracıyla birlikte bu yıl içindeki uzun vadeli üçüncü büyük fonlama sürecimizi de muvaffakiyetle tamamlamış olduk. Çeşitlendirdiğimiz kaynak yapısı, uzun vadeli ve uygun maliyetli memleketler arası fonlama imkânları ile yurt dışından ülkemize yeni kaynaklar temin etmeye devam edeceğiz” diyerek kelamlarını tamamladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

asibet giriş roofbet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - RENK HABER