Renk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Dicle Elektrik’ten EPDK Onaylı Sürdürülebilir İzolatör

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 6 vilayette elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik, bölümünde birinci ar-ge merkezi unvanını taşıyan “Dicle Ar-Ge Merkezi” ile öncü projeler üretmeye devam ediyor.

Dicle Elektrik’ten EPDK Onaylı Sürdürülebilir İzolatör
22 Ağustos 2023 - 1:00


Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 6 vilayette elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik, dalında birinci ar-ge merkezi unvanını taşıyan “Dicle Ar-Ge Merkezi” ile öncü projeler üretmeye devam ediyor. Son olarak Dicle Elektrik, genç mühendisleriyle birlikte güç iletimindeki meselelerden biri olan izolasyon sorununun tahliline yönelik değerli bir projeyi hayata geçirdi. Bu kapsamda güç kesintilerine ve hasebiyle önemli ekonomik kayıplara sebep olan izolatör sorunu, “Kendini Temizleyen Akıllı İzolatör” projesiyle çözüldü. Dicle Elektrik, geliştirilen akıllı izolatör eseri için patent müracaatında bulundu. 

Ülkemizin önde gelen elektrik dağıtım şirketlerinden Dicle Elektrik, 2017 yılında kurulan ve dalında birinci kere ar-ge merkezi unvanına sahip olan Dicle Ar-Ge Merkezi ile değerli bir projeye imza attı. Genç ve yetenekli mühendisleri destekleyen Dicle Elektrik, Genç Güç Programı’na katılan mühendislerle geliştirilen proje kapsamında, güç iletimindeki meselelerden biri olan izolasyon sorununun tahliline yönelik yeni bir izolatör geliştirildi. “Kendini Temizleyen Akıllı İzolatör” ismi verilen eser sayesinde taşıdığı iletkenleri toprak ve başka iletkenlere karşı izole eden, lakin kirlendiği için güç kesintilerine ve önemli ekonomik kayıplara neden olan izolatör sorunu ortadan kaldırılmış oldu. EPDK onaylı ar-ge projesi ile ortaya çıkan eser için, Dicle Elektrik tarafından patent başvurusu da gerçekleştirildi. 

Sürdürülebilir bir projeye imza atıldı

 “Kendini Temizleyen Akıllı İzolatör” projesi hakkında bilgilendirmelerde bulunan Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, şirket bünyesinde çalışan genç mühendis arkadaşlarla birlikte sürdürülebilir bir projeye imza attıklarını söz etti. Güç nakil sınırlarında bulunan porselen ve cam izolatörlerin yüzeylerinde oluşan kir ve rutubetin, “kirlenme atlaması” denilen arızalara neden olduğunu belirten Arvas, Seramik izolatörlere ar-ge merkezimizde uyguladığımız özel bir kaplama sayesinde, su tutmama ve kendini temizleme özelliklerini kazandırdık. Bu alandaki literatür çalışmalarını inceleyerek su geçirmezlik (hidrofobik) kabiliyetini, izolatör yüzeylerine nasıl kazandırabileceğimizi araştırdık. Hedefimiz güç nakil hava çizgilerinde kullandığımız izolatörlerin su tutmasını engellemeyerek izolatör kirlenmesinin önüne geçmektir” formunda açıkladı.

Bakım masrafları azalacak

Doğal ortamda kedini temizleyerek, arızalara ve arıza kaynaklı kesintilere son veren akıllı izolatörlerin kullanılmaya başlanması ile elektrik dağıtım şirketleri için değerli bir kalem olan bakım masraflarının önemli oranda azaltılması hedefleniyor. Yüksek tansiyon çizgilerinde bulunan izolatör sayısının fazlalığı ve her izolatörün yaklaşık iki dakikada temizlenebildiği göz önüne alındığında, “Kendini Temizleyen Akıllı İzolatör” projesinin ehemmiyeti bir defa daha ortaya çıkıyor. Dicle Elektrik, kendi mühendislerinin geliştirdiği birçok eser için yaptığı üzere, Kendini Temizleyen Akıllı İzolatör’ün de gereksinim duyulan alanlarda kullanılabilmesi ismine patent müracaatında bulundu.

Tüm testlerden muvaffakiyetle geçti

Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, “Self Clean” formülasyonları için su itici ve kısmi pürüzlü bir yapı oluşturduklarını belirten Arvas, proje sürecini şu sözlerle özetledi: “Laboratuvar ortamında elde edilen kaplamalar farklı yüzeylere uygulandı ve uygun olabileceği gözlemlenen yapılardan üç tanesi, seramik izolatörler üzerinde denendi. Bu yapılardan biri izolatöre uygulandığında, pürüzsüz bir yapı sağlandı ve mikroskobik imgelerde de istenen pahalar elde edildi. Özetle, su ve kir tutmama özelliğiyle seramik yapılara uygulanabilecek bir kaplama geliştirildi. Laboratuvar kurallarında yapılan tüm test ve deneylerden muvaffakiyetle geçen akıllı izolatör projesinin, saha uygulama ve test çalışmaları devam ediyor”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

asibet giriş roofbet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - RENK HABER