Renk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

DEÜ Zafer Yürüyüşü için Afyon Kocatepe’de

Büyük Taarruzun son safhası olan ve 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanan Başkomutan Muharebesi’nin 101’inci yıl dönümünde; Afyon’a giden Dokuz Eylül Üniversitesi(DEÜ) mensupları, hem şehitlerimizi andı hem de Zafer Yürüyüşüne katıldı.

DEÜ Zafer Yürüyüşü için Afyon Kocatepe’de
27 Ağustos 2023 - 12:54


Büyük Taarruzun son safhası olan ve 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanan Başkomutan Muharebesi’nin 101’inci yıl dönümünde; Afyon’a giden Dokuz Eylül Üniversitesi(DEÜ) mensupları, hem şehitlerimizi andı hem de Zafer Yürüyüşüne katıldı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “İstiklal harbimizin ruhunu yaşatmak, araştırma üniversitemizin temel sorumluluğudur. Bu yüzden her fırsatta bağımsızlık ateşinin sönmeyeceğini lisana getirmeye ve milletimize şükranlarımızı sunmaya devam edeceğiz” dedi.  

Bağımsızlık yolunda 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Büyük Taarruzun son safhası olan ve 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanan Başkomutan Muharebesi’nin 101’inci yıl dönümünde; Afyon’a giden Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) mensupları, hem şehitlerimizi andı hem de Şuhut’tan Kocatepe’ye 15 kilometrelik Zafer Yürüyüşüne katıldı. 

Kafile Başkanlığını Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hasret Çakır’ın yaptığı yürüyüş programında; Yüksekokulun yanı sıra Buca Eğitim, Edebiyat, Fen, İktisadi ve İdari Bilimler ve Mühendislik Fakültelerinden gelen işçi ve öğrenciler hazır bulundu. Kafile, Büyük Taarruz Şehitliği ile İstiklal Tanıtım Merkezi’ni de ziyaret etti.

Milli Uğraş devrindeki tarihi olayları ve şahsiyetleri anlamanın Türkiye’nin geleceği açısından son derece kıymetli olduğunu kaydeden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “İstiklal ve istikbal sevdalısı aziz milletimizin davasını anlamak, geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızı yetiştirmek kadar değerlidir. Biz, yalnızca savaş meydanlarında zaferler kazanan bir millet değiliz. Tıpkı vakitte yaşadığımız hayata bedel katan; ulusal ve manevi duruşumuzla örnek olan; bizi biz yapan kahramanları hatırlayan bir toplumuz. Bu yüzden 30 Ağustos’un manası, bağımsızlık mefkuremizin göstergesi olduğu kadar aziz milletimizin ne kadar kudret sahibi olduğunun ve şiddetli kurallarda nasıl ayakta kaldığının da ispatıdır. Hasebiyle hem Büyük Taarruz hem de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliği, ulusal destek noktamızdır” dedi. Bu yaklaşıma uygun olarak üniversite bünyesinde birçok aktifliğin Ağustos ayı sonuna kadar planlandığını söz eden Rektör Hotar, bu programlarda da Ulusal Uğraş periyodunun farklı noktalardan ele alınacağını da belirtti. 

 

HER ZAFER YENİ BAŞLANGIÇTIR

İstiklal Savaşı’nın büyük bedeller ödenerek sonuca ulaştırıldığını hatırlatan Rektör Hotar, “Gönlü güçlü milletimizi, içeride ve dışarıda yok etmek isteyen güçlerin çabaları, bir asır evvel boşa çıkarıldı. Bu gerçeklik, birlik ve beraberlik ruhunun sürdürülmesi ismine ülke olarak attığımız her adımda kendini göstermektedir. Unutmamamız gerekir ki, 30 Ağustos Zaferi’nin akabinde 9 Eylül’de İzmirimiz kurtuluşu gerçekleşmiş ve bir yıl sonra da Cumhuriyetimiz ilan edilmiştir. İşte bu noktada Cumhuriyetimizin ilanının 100’üncü yılında, Afyon’daki etkinliklere katılmak ise yeni başlangıçlar yapmamız için büyük ailemizin fentlerine ilham vermektedir” sözünde bulundu. 

 

AKLIN VE BİLİMİN YOLUNDA

Araştırma üniversitesi olarak, ulusal ve manevi pahalar ile özel günlere bundan sonra da ehemmiyet vereceklerini kaydeden Rektör Hotar, “Akıl ve bilimin yolunda aziz milletimize hizmet etmeye; lisanımıza, dinimize, bayrağımıza ve vatanımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ülkemizin kurulmasında ve bugünlere gelmesinde emeği olanları ise her vakit şükranla hatırlayacağız. Ulusal Gayretimize liderlik eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman ecdadımızı rahmetle anıyoruz. Afyon’da üniversitemize temsil eden hocalarımıza, mesai arkadaşlarımıza ve öğrencilerimize de teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

asibet giriş roofbet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - RENK HABER