Renk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin kademeli devalüasyon mu istiyor?

Çin Merkez Bankası (PBOC) bugün dolar/yuan sabitlemesini 7,2150 ile 2 ayın en yüksek seviyesinde belirlerken, offshore yuan rekor düşük düzeyine yaklaştı. Piyasalar PBOC’nin bu kararını Çin idaresinin yuanın kademeli halde kıymet kaybetmesini…

Çin kademeli devalüasyon mu istiyor?
08 Eylül 2023 - 10:06

Uluslararası piyasalarda dolar yaklaşık 7,36 yuana yükseldi ve ruhsal açıdan kritik 7,35 düzeyinin üzerine çıktı. Bu, 2010 yılında offshore yuan piyasasının oluşmasından bu yana görülen en güçlü düzeye yakın oldu.

Piyasalar PBOC’nin bu kararını Çin idaresinin yuanın kademeli biçimde paha kaybetmesini kabul ettiği biçiminde yorumlarken, Australia & New Zealand Banking Group dolar/offshore yuanın rahatlıkla daha da kritik bir ruhsal düzey olan 7,40’ı test edebileceğini öngördü.

PBOC, bağımsız bir para siyaseti sürdürürken döviz kurunu istikrara kavuşturması ve sermaye çıkışlarını önlemesi gereken güçlü bir sürecin içinde. Fakat yuan Çin’de iktisat sürat keserken ve güvercin bir para siyaseti izlenirken, ABD’de güçlü bilgilerin açıklanması ve Fed-PBOC faiz farkının açılması sonucunda yatırımcıların doları tercih etmesi nedeniyle baskı altında.

Geçmiş tecrübeler de zayıf yuanın Çin’in ihracatını daha rekabetçi hale getirmesi nedeniyle siyaset yapıcıların büyümeye öncelik verme ve sonunda denetimli bir kıymet kaybına müsaade verme eğiliminde olduklarını gösteriyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    asibet giriş roofbet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - RENK HABER