Renk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Altında dikkatler Jackson Hole’a çevrildi

Altın, merkez banka yetkililerinin toplanacağı Jackson Hole Ekonomik Sempozyumu öncesinde dört haftalık kaybın akabinde yatay seyretti.

Altında dikkatler Jackson Hole’a çevrildi
21 Ağustos 2023 - 11:30

Altın geçtiğimiz haftayı kayıpla kapatmasının akabinde, bu hafta dünyadan birçok ülkede merkez bankası yetkililerinin katılacağı ve global faizlerin gidişatı hakkında ipuçları sunabilecek Jackson Hole sempozyumu öncesinde yatay seyretti.

Spot altın ons başına 1890 dolar düzeyinden süreç görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.650 TL düzeyinden alıcı buluyor.

Değerli metal, Fed’in Temmuz ayı toplantı tutanaklarında siyaset yapıcıların enflasyonun düşmeyeceğine dair tasalarının görülmesiyle birlikte ABD’de faiz artırım döngüsünün hala devam edecek alanı olduğuna dair işaretler üzerine son dört haftadır düştü.

Altın Mayıs ayında gördüğü doruğundan yüzde 8 geriledi.

Comex’teki net uzun durumların 15 Ağustos’a kadar olan haftada beş ayın en düşük düzeyine düşmesiyle hedge fonların da altına olan ilgisi geriledi.

Commonwealth Bank of Australia Analisti Vivek Dhar geçtiği bir bilgi notunda yavaşlayan global büyümenin muhtemelen doları canlandıracağını ve spot altın üzerinde baskı oluşturacağını kaydetti. Dhar, spot altının dördüncü çeyrekte 1.875 dolara düşeceğini ve 2024 sonunda 1.975 dolara yükseleceğini belirtti.

Öte yandan yakın periyot makro görünüm, ABD’de tahvillerin yükselmesi ve doların güçlenmesiyle altın için çok müspet olmasa da bedelli metal boğalarının gerçek vakti beklediği belirtiliyor.

Son yapılan MLIV Pulse anketine nazaran altının önümüzdeki 12 ay için çok daha güçlü bir seyir izlemesine bekleniyor. 602 iştirakçinin beklentisi ons başına 2021 dolarken ortalama beklenti 2.074 dolar düzeyinde gerçekleşti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    asibet giriş roofbet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - RENK HABER