Renk Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD’nin borcu ilk kez 33 trilyon doları aştı

ABD’nin ulusal borcu birinci defa 33 trilyon doların üzerine çıktı.

ABD’nin borcu ilk kez 33 trilyon doları aştı
19 Eylül 2023 - 7:00

ABD Hazine Bakanlığının datalarına nazaran, ülkenin borcu 33,04 trilyon dolara ulaştı.

ABD Kongresinin, 2023 mali yılının sona ereceği eylül sonunda yeni bir süreksiz bütçeyi geçirerek hükümetin kapanmasını önlemeye çalıştığı bir devirde, ülkenin borcu tarihi düzeylere yükseldi.

Amerika’nın uzun vadeli mali zorluklarını ele almaya yönelik çalışmalar yürüten Peter G. Peterson Vakfı Üst Yöneticisi Michael Peterson, mevzuya ait açıklamasında, kanun yapıcılar kısa vadeli bir mali krizden başkasına sürüklenirken, ABD’nin ulusal borcunun trilyonlarca dolar artmaya devam ettiğini belirtti.

Ülkede haziranda yaşanan borç limiti “hesaplaşmasının” akabinde 32 trilyon dolarlık borç hududunun aşıldığını aktaran Peterson, siyaset yapıcıların, Amerikalıların gerçek mali sorunlarına tahlil getirmeyen partizan hengameler yerine temel sorun olan borcun kendisine odaklanmasını istediğini tabir etti.

ABD, 19 Ocak’ta 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış, ABD Hazinesi limiti aşmamak ve muhtemel bir temerrüdü önlemek için fevkalâde tedbirler almaya başlamıştı.

Borç limitine ait uzun süren müzakereler sonrası Kongre’de muahede sağlanmış ve ABD Lideri Joe Biden haziranda borç limitinin artırılarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek yasa tasarısını imzalamıştı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    asibet giriş roofbet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2023 - RENK HABER